Galeria Ciotki Bachy

Barbara_Freiberg_Foto_01_W_Kadrze“Ciotkę Bachę” – oficjalnie Barbarę Freiberg można co do pochodzenia nazwać zamieszkałą w Gdańsku-Żabiance sopocianką. Dom w którym Barbara spędziła dzieciństwo i wczesną młodość jest jednym z najstarszych zachowanych w Sopocie budynków – chodzi o Dwór Hiszpański przy Al. Niepodległości 781.

Barbara_Freiberg_Foto_04_W_KoroniePo ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) artystka działała w obszarze sztuki użytkowej, opracowując m.in. formy graficzne wydawnictw oraz aranżacje witryn sklepowych ówczesnych przedsiębiorstw handlowych i usługowych Wybrzeża. Wykonywała też prace malarskie, dziś rozsiane w zbiorach prywatnych po świecie.

Barbara_Freiberg_Foto_02_W_PracowniJednocześnie prawie od początków pierwszej Żabiankowej Parafii włączyła się w dekorację wnętrza sakralnego z okazji większych uroczystości religijnych. Gdy powstała Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance Barbara Freiberg kontynuowała pracę artystyczną na rzecz lokalnej społeczności, dodając do niej również motyw charytatywny. Od roku 2000 z okazji Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy przygotowuje ręcznie setki kart świątecznych, z których dochód przeznaczony jest na dożywianie dzieci w miejscowych szkołach. Organizowała licencjonowane pokazy wartościowych filmów, zaprojektowała sztandar wspólnoty parafialnej “Pokolenia Jana Pawła II”. Znana jest z poczucia humoru i odwagi wyrażania swojej wiary oraz patriotyzmu.

Barbara_Freiberg_Foto_04_Fragment_PracowniZamieszczając poniżej galerie niektórych prac “Ciotki Bachy” chcielibyśmy Jej w ten sposób podziękować za wielkie dobro, które wnosi w swoją społeczność i przybliżyć Jej twórczość szerszej publiczności. Planujemy także zamieścić galerię kart świątecznych z poprzednich lat i przynajmniej niektórych obrazów z prywatnych kolekcji. Posiadaczy twórczości Artystki zachęcamy do nadsyłania kopii cyfrowych – skanów kart świątecznych Jej autorstwa z zaznaczeniem roku wydania karty i ew. Adresata na poniższy adres: malpadmin

Ilustracje do katechezy chrzcielnej. Cykl 1: Historia Zbawienia

Ilustracje do katechezy chrzcielnej. Cykl 2: Symbolika Wody

Kerygmat – prawa życia duchowego

100-lecie Objawień Fatimskich

Madonny i Opracowania Sakralne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *