O Nas

fgw_org_pl_Globalna_NY_01_A_IMG_8412Istniejemy od roku 2015. Odpowiadamy na społeczne zapotrzebowanie, aby konsumenci nowoczesnych mediów stawali się świadomymi i aktywnymi Obywatelami. Wraz z naszymi Odbiorcami chcemy się angażować w lokalne projekty, poznawać historię, bogactwo przyrody oraz możliwości rozwoju gospodarczego zarówno dalekich krajów, jak i naszego regionu, promując jednocześnie dbałość o środowisko naturalne. Priorytetem jest realizacja zadań statutowych, które mają wpływ na poziom kultury, edukacji i więzi społeczno-narodowej Polaków w kraju i zagranicą oraz rozwój społeczno-gospodarczy Rzeczpospolitej Polskiej.

fgw_org_pl_Globalna_Toronto_01_20140729_192021Pomysł na Fundację Globalna Wioska zrodził się z doświadczenia pokojowego i twórczego, choć niepozbawionego wyzwań, współistnienia wielu kultur i narodowości w Kanadzie. Podobny fenomen cechował dawną Rzeczpospolitą Obojga Narodów, wyróżniającą się przez wieki na tle europejskich konfliktów gościnnością i duchem tolerancji. Znaczący wkład swojej obecności, zwłaszcza w obszarach inżynierii, gospodarki i życia kulturalnego, wnieśli do Kanady imigranci polskiego pochodenia. Tak zresztą było i jest wszędzie, gdzie osiedlają się Polacy.

Co do nazwy Fundacji wybór padł na termin wprowadzony w 1962 r. Przez H. McLuhan’a w książce „Galaktyka Gutenberga”. Media elektroniczne obalają bowiem bariery czasowe i przestrzenne, umożliwiając ludziom komunikację na masową skalę. Natomiast kolejną frazą inspirującą nasz sposób myślenia jest hasło przypisywane szkockiemu pionierowi urbanistyki P. Geddes’owi: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

Działamy przede wszystkim w obszarze produkcji filmowej, zwłaszcza dokumentalnej. Wyprodukowaliśmy m.in.

fgw_org_pl_Lekarz_Dusz_01Pełnometrażowy dokument “Lekarz dusz” opowiadający historię pochodzącego z Jaworzynki polskiego misjonarza pracującego wśród kanadyjskich Inuitów. Po 23 latach posługi Ksiądz Wiesław Antoni Krótki OMI został ustanowiony biskupem największej obszarowo na świecie diecezji Churchill-Hudson Bay. Film został zrealizowany według scenariusza i ze środków własnych producenta – Renaty Kołacz. W projekcie udział wzięli: Wojciech Ostrowski – filmowiec i polarnik dokumentujący m.in. podbiegunowe wyprawy Jakuba Meli, niezależny twórca Mariusz Elert oraz reżyser Dorota Jagielska. Ekipa podeszła do tematu w sposób wymagający, decydując się na zdjęcia zimowe w klimacie polarnym. Przełożyło się to na artystyczne i przyrodoznawcze walory dzieła. Plany w Kanadzie zostały nakręcone w lutym 2015 r. m.in. w Toronto, Winnipeg, Churchill i Rankin Inlet. Wiosną zrealizowano plany w Jaworzynce i in. lokalizacjach w Polsce. Film opatrzono muzyką Marka Żuka oraz podtytułami w języku angielskim. Dzieło zostało zakwalifikowane do tegorocznej edycji prestiżowego Festiwalu Ekran – Polish Film Festival w Toronto. W ubiegłym roku wystawiano tam takie filmy, jak „Potop Redivivus”, „Miasto ‘44” czy „Carte Blanche”.

fgw_org_pl_D_Day_Hel_01Reportaż “D-day – Hel” – Świetne widowisko prezentowane przez militarnych rekonstruktorów na Helu dla upamiętnienia lądowania Aliantów w Normandii stanowi temat reportażu, w którym zrelacjonowaliśmy 9. edycję „D-Day Hel” z roku 2014. Uchwycono klimat i rozmach imprezy, smakując jednocześnie bogactwo historycznego detalu. Udało się także opowiedzieć o wielkiej pracy rekonstruktorów, których zaangażowanie przyczynia się corocznie do promocji Pomorza wśród miłośników militariów oraz historii II wojny światowej.

fgw_org_pl_Jaffnal_01„Jaffna wczoraj dziś i jutro” – Co wynika ze spotkania z kanadyjskimi Inuitami? Spotkanie z kanadyjskimi Tamilami! W Toronto, przy okazji pracy filmowej, zaprzyjaźniliśmy się z pewną tamilską rodziną ze Sri Lanki. Dzięki ich życzliwości mieliśmy okazję zapuścić się na wciąż słabo odwiedzaną przez europejskich turystów Północ Wyspy ogarniętej do niedawna wojną domową. Jaffna czeka na odkrycie przez szerszą publiczność międzynarodową, być może będzie to temat naszego kolejnego filmu.

Zapraszamy do wspólnych twórczych działań