Kategorie
Film Migracje Nowości Wojna

Wieczór polsko-tamilski w Mississauga

30 lat temu przybyli do Kanady pierwsi uchodźcy z ogarniętej wojną domową Sri Lanki (dawny Cejlon). Różnorodne czynniki etniczne, historyczne i kulturowe postawiły tamtejszą mniejszość tamilską w dramatycznym splocie okoliczności. Tamilowie swoje powstanie na Sri Lance przegrali w sposób niezwykle krwawy zaledwie 8 lat temu. Używając dalekiej historycznej analogii, są dzisiaj mniej więcej tam, gdzie Polacy w roku 1864 – po Powstaniu Styczniowym.

Diaspora tamilska w Toronto liczy ok. 400.000 osób, jest więc liczebnie zbliżona do polskiej. Po hinduistach najliczniejsi są katolicy, tworzący na obczyźnie żywe wspólnoty wiary. Także naszych Rodaków przywiodły tutaj różne wojenne i powojenne wichry. Ale na tym podobieństwa się nie kończą. Pod koniec ubiegłego roku Parlament Kanady uchwalił styczeń jako doroczny miesiąc dziedzictwa tamilskiego. Z tej okazji pragniemy zaprosić i Polaków, i Tamilów na wspólny wieczór zapoznawczy kultury i historii.

W planie mamy projekcję trzech filmów krótkometrażowych, dostarczonych przez Fundację Globalna Wioska. Poznamy historię wybitnego polskiego misjonarza Cejlonu i Sri Lanki – O. Andrzeja Cierpki OMI. Zobaczymy jak dzisiaj wygląda dawna tamilska stolica – Jaffna. Przyjrzymy się codziennej pracy i modlitwie miejscowych rybaków. W planie są również pokazy tańców i tamilski poczęstunek.

To wszystko w piątek 20 stycznia 2017 r. o godz. 7. wieczorem w Centrum Jana Pawła II 4300 Cawthra Rd. Mississauga. Zabierzmy rodziny, młodzież. Wstęp wolny. Poznajmy się bliżej.

Zapraszają:
Kongres Kanadyjsko-Tamilski
Fundacja Globalna Wioska

Read in English

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *