Film „Lekarz Dusz”

Read in English

film_lekarz_dusz_01Trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji oraz największa obszarowo diecezja rzymsko-katolicka na świecie, gdzie temperatury spadają poniżej -60⁰ C … Co je łączy? Po 23 latach pracy misyjnej wśród kanadyjskich Inuitów 16 lutego 2013 r. pochodzący z Jaworzynki Ksiądz Wiesław Antoni Krótki OMI został ustanowiony biskupem diecezji Churchill-Hudson Bay. O wielkiej pasji i małej ojczyźnie Biskupa „Tony’ego”, o środowisku życia i kulturze Inuitów oraz miłości do Chrystusa bez granic opowiada film „Lekarz dusz”. Historia ta stanowi przykład otwartości Polaków na inne kultury, na problemy człowieka bez względu na szerokość geograficzną pod którą żyje.

Renata_InuiciFilm został zrealizowany według scenariusza i ze środków własnych producenta – Renaty Kołacz. W projekcie udział wzięli: Wojciech Ostrowski – gdański filmowiec i polarnik dokumentujący m.in. podbiegunowe wyprawy Jakuba Meli, Mariusz Elert – twórca związany z Video Studio Gdańsk oraz reżyser Dorota Jagielska.

film_lekarz_dusz_03Ekipa podeszła do tematu w sposób wymagający, decydując się na zdjęcia zimowe w klimacie polarnym. Przełożyło się to na artystyczne i przyrodoznawcze walory dzieła. Plany w Kanadzie zostały nakręcone w lutym 2015 r. m.in. w Toronto, Winnipeg, Churchill i Rankin Inlet. Wiosną zrealizowano plany w Jaworzynce i in. lokalizacjach w Polsce. Film opatrzono muzyką Marka Żuka oraz podtytułami w języku angielskim.

Zobacz zwiastun:

[envira-gallery id=”611″]